porownajtarasy.pl

Blog tematyczny o budownictwie, wnętrzu, domu

Poradnik

Układanie płyt chodnikowych – jak wygląda ten proces?

Układanie płyt chodnikowych – jak wygląda ten proces?

Płyta chodnikowa to powszechnie stosowany materiał budowlany, z którego wykonuje się chodniki i ścieżki. Produkt ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i estetycznym wyglądem. Jego właściwości sprawiają, że nadaje się też do wykończenia tarasów, podjazdów, ale także elementów nawierzchni przestrzeni miejskiej. Jak przygotować podłoże pod układanie płyt i jak wygląda ten zabieg?

Jak przygotować podłoże przed przystąpieniem do kładzenia płytek?

Prawidłowe przygotowanie podłoża pod płytki chodnikowe to absolutna podstawa. To właśnie od tej czynności zależeć będzie trwałość i stabilność położonej nawierzchni. Planując układanie płyt, należy pamiętać o usunięciu wierzchniej warstwy ziemi, ok. 20-30 cm.

Kolejnym istotnym zabiegiem jest wykonanie podbudowy, czyli zastąpienie wybranej warstwy ziemi, najczęściej w tym celu używany jest żwir albo piasek, który łatwo daje się ubić i wypoziomować. Prawidłowe wykonanie podbudowy zapewni nie tylko stabilność położonych płytek, ale również ułatwi sprawne odprowadzanie wody. Aby oddzielić podsypkę od podłoża i wzmocnić konstrukcję, warto użyć geowłókniny. Materiał ten ochroni powierzchnię przed przerastaniem korzeni roślin oraz poprawia drenaż. Właściwie przygotowany grunt sprawi, że płytki spełnią swoje funkcje, zachowując stabilność i dobry wygląd przez długie lata.

Jak układać płyty chodnikowe – krok po kroku?

Po prawidłowym przygotowaniu podłoża można rozpocząć układanie płytek. O czym należy pamiętać, montując płyty chodnikowe? Istotne jest przede wszystkim aby płytki ścisłe do siebie przylegały, niektóre płytki mają na zewnętrznych krawędziach wypustki ułatwiające wykonanie równych szczelin dylatacyjnych. W trakcie montażu należy często sprawdzać wypoziomowanie płyt, więc posiadanie długiej poziomicy przyspieszy proces układania.

Przy układaniu płytek należy pamiętać o zastosowaniu obrzeży chodnikowych w miejscach łączenia płytek z trawnikami, zabezpieczy to ich krawędzie oraz uniemożliwi swobodne przesuwanie się płytek. Etapem kończącym jest wysypanie piasku i rozprowadzenie go po całej powierzchni, tak aby szczeliny między płytkami, były wypełnione. Piasek przeciwdziała wrastaniu chwastów i zapewni nawierzchni pożądaną stabilność.

Płyty chodnikowe to praktyczny i trwały sposób na stworzenie przestrzeni zewnętrznej i poprawę wyglądu ogródka. Podczas ich kładzenia liczy się cierpliwość i dokładność. Starannie ułożona nawierzchnia posłuży nam przez długi czas, zachowując atrakcyjny wygląd.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze

Redakcja Porownajtarasy.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa, domu, wnętrza. W swoich artykułach dzieli się wiedzą nabytą przez lata doświadczenia.