Jesień to doskonały czas na zbieranie grzybów, a gdy szczęście dopisze i uda nam się zebrać duże ilości, warto zastanowić się nad ich konserwacją. Jednym z najpopularniejszych i najzdrowszych sposobów jest suszenie grzybów. Właściwie wykonane, pozwala na długotrwałe zachowanie smaku, aromatu i właściwości odżywczych. Proces ten jest prosty i zbiera grzybów może go przeprowadzić w domu. W kolejnych fragmentach tekstu podpowiem, jakie grzyby nadają się do suszenia, jak bezpiecznie je przygotować do tego procesu, jakie techniki suszenia zastosować w domu i jak przechowywać suszone grzyby.
Odpowiednie grzyby do suszenia
Nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia. Wśród tych, które są wartymi uwagi mamy: borowiki, podgrzybki, maślaki, kurki czy rydze. Bardzo ważne jest, żeby grzyby były młode, ale już w pełni wyrośnięte – to właśnie one zachowają najwięcej smaku po wysuszeniu.
Grzyby powinny być zdrowe, bez oznak pleśni, chorób czy szkodników. Szczególnie ważne jest, aby aby nie zbierać grzybów rosnących blisko tras komunikacyjnych, ze względu na możliwość absorpcji metali ciężkich.
Bezpieczne przygotowanie grzybów do procesu suszenia
Niezależnie od tego, jakie grzyby wybierzesz do suszenia, muszą one być odpowiednio przygotowane. To kluczowy krok, który wpływa na bezpieczeństwo i jakość gotowego produktu.
Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie grzybów. Zaleca się umycie pod bieżącą wodą i dokładne oczytanie z piasku, igieł, liści i innych zanieczyszczeń. Następnie należy je dokładnie osuszyć. Większe grzyby można pokroić na plastry o grubości ok. 1 cm, natomiast mniejsze grzyby można suszyć w całości.
Techniki suszenia grzybów w domu
Grzyby można suszyć na kilka sposobów. Klasyczną metodą jest suszenie na słońcu, choć wymaga ono sprzyjających warunków pogodowych. Grzyby układamy na siatce, zabezpieczamy przed owadami i pozostawiamy na słońcu. Metoda ta jest jednak najbardziej czasochłonna – suszenie może trwać kilka dni.
Kolejną techniką jest suszenie grzybów w piekarniku. W tym przypadku ustawiamy temperaturę na około 50-60 stopni Celsjusza, a grzyby suszymy z minimalnie uchyloną klapą piekarnika. Proces ten trwa od kilku do kilkunastu godzin.
Bardzo popularne stało się w ostatnim czasie suszenie grzybów w suszarce do owoców. To urządzenie pozwala na równomierne suszenie w równym tempie, co przekłada się na zachowanie smaku i aromatu grzybów.
Przechowywanie suszonych grzybów
W celu zachowania jak najwięcej walorów smakowych, suszone grzyby powinniśmy przechowywać w szczelnym pojemniku, w suchym i ciemnym miejscu. Doskonale sprawdzą się tutaj słoiki ze szczelnymi pokrywkami.
Pamiętaj, aby przed użyciem, grzyby zawsze namoczyć. Najlepiej zrobić to na kilka godzin przed gotowaniem, choć w nagłych przypadkach wystarczy godzina. Woda, w której moczyłyśmy grzyby, doskonale nadaje się potem do przygotowania wywaru.
Suszenie grzybów to znakomity sposób na ich konserwację. Pozwala to na cieszenie się ich smakiem przez cały rok. Pamiętaj tylko, by zawsze suszyć zdrowe, młode grzyby i przechowywać je w odpowiednich warunkach. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się naturalnym smakiem i aromatem grzybów, niezależnie od pory roku.