porownajtarasy.pl

Blog tematyczny o budownictwie, wnętrzu, domu

Poradnik

Czysta i smaczna woda w domu – jak ją uzdatnić?

Czysta i smaczna woda w domu – jak ją uzdatnić?

Woda dostępna w instalacji wodociągowej jest na ogół zdatna do spożycia. Niestety, często zawiera dodatkowe składniki, które źle wpływają na jej wygląd, smak lub zapach. Jak zatem skutecznie oczyścić i uzdatnić wodę dostępną w większości gospodarstw domowych?

Woda niezdatna do picia – czym się objawia?

Ciała obce i duże zanieczyszczenia

Nie zawsze łatwo zweryfikować, czy czysta i smaczna woda w domu jest faktem. Naturalnie, jeśli woda jest mętna, ma postać zawiesiny lub też pływają w niej określone ciała obce, to konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej filtracji mechanicznej. Filtr ma postać elementu nakładanego na wylotowy koniec kranu, który przechwytuje wszystkie zanieczyszczenia. Zwykle są to niewielkie cząsteczki, takie jak:

  • piasek,

  • muł,

  • rdza.

Twarda woda

Brak dużych cząstek w wodzie nie oznacza, że jest ona czysta. Jeśli wewnątrz kranów i urządzeń AGD (np. pralki, zmywarki) pozostaje trudny do usunięcia osad, to jest to znak, że woda jest zbyt twarda. W praktyce oznacza to nadmiar jonów wapnia i magnezu, które nadają wodzie twardość. Problem ten można rozwiązać poprzez zastosowanie chemicznych zmiękczaczy wody.

Nadmiar chloru

Czasami w ogólnodostępnej wodzie znajduje się zbyt dużo chloru. Objawia się on dość nieprzyjemnym smakiem. Usunąć go można za pomocą węgla aktywnego, który wiąże chlor. Zamontowanie specjalnego wkładu w jednym punkcie instalacji pozwala skutecznie wyeliminować ten szkodliwy gaz.

Nadmiar żelaza i innych szkodliwych związków

Na pierwszy rzut oka czysta i smaczna woda w domu nie musi oznaczać braku mikroplastiku i metali ciężkich. Ich usunięcie jest możliwe dzięki zastosowaniu filtru osmotycznego, którego sednem jest specjalna membrana działająca na zasadzie odwróconej osmowy. Dzięki niemu osady nie pozostają już w urządzeniach codziennego użytku, takich jak np. czajnik lub ekspres do kawy.

Jak efektywnie oczyścić wodę?

Zastosowanie powyższych rozwiązań może być czasochłonne i kosztowne. Alternatywą dla nich jest dystrybutor wody filtrowanej, który skutecznie usuwa wszystkie zanieczyszczenia mogące mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Co więcej, urządzenie stabilizuje poziom rozpuszczonych w niej substancji, związków chemicznych i metali, dzięki czemu woda jest nie tylko zdatna do picia, ale też zdrowa dla naszego organizmu. Firma Aquamo wprowadziła na rynek szereg modeli filtrujących wodę płynącą z instalacji wodociągowej. Koniecznie warto je sprawdzić.

Reasumując, tylko czysta i zdrowa woda może zapewnić nam odpowiedni poziom nawodnienia, co – zwłaszcza latem – jest szczególnie ważne.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze

Redakcja Porownajtarasy.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa, domu, wnętrza. W swoich artykułach dzieli się wiedzą nabytą przez lata doświadczenia.