taras

Taras -

sprawdź, jaki materiał wybrać, by na 100% nie popełnić błędu!

Autor: Małgorzata Wodyńska 29 March 2018

To jak prezentuje się zewnętrzna wizytówka domu oraz ogrodu zależy głównie od rodzaju posadzki. Jaki materiał wybrać, aby taras był trwały i do tego wyglądał efektownie? Które z najpopularniejszych rozwiązań jest najlepsze? Kostka brukowa, taras z płytek, deski z kompozytu a może naturalne drewno?

Taras można wykonać z poniższych materiałów:

Kostka brukowa

Przeznaczany głównie do budowania ścieżek czy chodników bruk coraz częściej jest wybierany także na posadzkę tarasu – głównie z uwagi na najszybszy montaż. Taras z kostki brukowej może się prezentować atrakcyjnie, a przy tym jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Wystarczy go pozamiatać, a w przypadku większych zabrudzeń użyć myjki ciśnieniowej. Ceny kostki brukowej wynoszą od około 25 zł do 150 zł za 1m2. Produkt najczęściej jest objęty 3-letnią gwarancją producenta.

Płytki ceramiczne

Ceramika to praktyczny, elegancki, ale i kosztowny materiał na posadzkę tarasu. Zaletą tego produktu jest bardzo duży wybór wzorów, kolorów oraz rozmiarów. Swoim wyglądem mogą przypominać szykowny marmur, a nawet naturalne drewno. Ceny płytek wahają się od 23 do 135 zł/m2. Taras z ceramicznych płytek jest łatwy w utrzymaniu czystości – tutaj również jest możliwość mycia ciśnieniowego. Producenci twierdzą, że jest to produkt długowieczny, ale rzadko można znaleźć informację o okresie gwarancyjnym.


Porównaj do 3 ofert na deski tarasowe i zaoszczędź nawet 20% na materiale!


Deska kompozytowa

Taras z kompozytu to idealny do wybór dla osób, które doceniają ciepło drewna, ale jednocześnie bardzo cenią wygodę. Wykorzystywany do produkcji desek kompozyt to mieszanka drewna z sztucznym tworzywem. Taras wykonany z tego materiału jest trwały, nie wymaga konserwacji i specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz tego deski kompozytowe są antypoślizgowe, odporne na zmienne warunki atmosferyczne, korozje, grzyby i pleśnie. Cena desek z kompozytu wynosi od 100 do 250 zł/m2, a producenci oferują nawet 25-letnią gwarancję.

Drewno egzotyczne

Drewno importowane to jeden z najlepszych materiałów na taras. Posiada piękne usłojenia, wykazuje się wyjątkową trwałością, jest przyjemne w dotyku, a dzięki zawartości oleistych substancji jest odporne na wilgoć, pleśń i grzyby. Cena tego materiału waha się od 200 do 450 zł/m2, a okres ich użyteczności to ponad 30 lat. Najchętniej wybierane gatunki drewna egzotycznego na taras to bangkirai, merbau, ipe, cumaru i tatajuba.

Drewno iglaste

Tarasy z drewna krajowego cieszą się sporo popularnością z uwagi na atrakcyjną cenę i łatwą dostępność. Drewno krajowe ma słabsze parametry techniczne od importowanego, ale jeśli jest odpowiednio pielęgnowane i konserwowane to zachowuje swoje piękno na lata. Cena desek jest uzależniona od gatunku drewna. Deska świerkowa kosztuje około 67 zł/m2, sosnowa około 65-80 zł/m2, a modrzewiowa od 55 do 96 zł/m2. Trwałość desek z drewna rodzimego jest określana na kilkanaście lat.

właściwości materiałów na taras

PorownajOkna.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. W redakcji Helpfind zajmuje się głównie tematyką związaną z roszczeniami majątkowymi oraz osobowymi z OC sprawcy wypadku, w tym także utratą wartości handlowej pojazdu oraz zadośćuczynieniem za śmierć bliskiej osoby. Jej specjalizacją są także odszkodowania za wypadki w rolnictwie, wypadki przy pracy oraz inne wypadki losowe.

Średnia ocena: 4.08

Czytaj także

PorownajTarasy - Tarasy drewniane -

Tarasy drewniane - sprawdź, które są najlepsze!

Szukasz trwałego drewna na taras? Nie wiesz, który gatunek wybrać na tarasy drewniane? Sprawdź, który rodzaj drewna najbardziej sprawdza się na deski tarasowe i ciesz się ich pięknem na lata!

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajTarasy - Sprawdź najlepsze deski na taras

Sprawdź najlepsze deski na taras. Porównaj ceny i dokonaj wyboru!

Chcesz, aby Twój drewniany taras służył przez długie lata? Sprawdź, który gatunek drewna egzotycznego najbardziej nadaje się na deski na taras!

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajTarasy - Jakie drewno na taras wybrać

Jakie drewno na taras wybrać, by nie żałować?

Zanim zdecydujesz się na budowę tarasu drewnianego poznaj jego wady i zalety. Sprawdź, jakie drewno na taras wybrać, by cieszyć się na długo jego pięknem!

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajTarasy - Jaki kompozyt wybrać na taras?

Jaki kompozyt wybrać na taras? Wysoka jakość czy przystępna cena?

Nie wiesz jaki kompozyt wybrać na taras? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie i ciesz się pięknym tarasem przez lata!

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajTarasy - Deska tarasowa sosna

Drewniany taras w dobrej cenie czyli deska tarasowa sosna.

Szukasz taniego drewna na taras? Deska tarasowa sosna jest wybierana głównie z uwagi na bardzo niską cenę oraz urokliwy i niepowtarzalny wygląd. Dowiedz się, czy warto z niej wykonać taras!

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajTarasy - taras z desek kompozytowych

Budujesz taras z desek kompozytowych? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Interesuje Cię taras z desek kompozytowych? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału? Sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć przed ich zakupem!

Autor: Agnieszka Książek