kompozyt na taras

Jaki kompozyt wybrać na taras?

Wysoka jakość czy przystępna cena?

Autor: Patrycja Gmurowska 12 June 2018

Taras wykonany z desek kompozytowych nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i zachowuje elegancki wygląd przez długie lata. Niezwykłą trwałość i odporność zawdzięcza zawartości tzw. polimerów. Wybierając deski kompozytowe zwróćmy uwagę na ich cenę i skład.

Skład deski kompozytowej a jej jakość

Najwyższej jakości deski kompozytowe to te na bazie polichlorku winylu. Występują pod nazwą PVC lub PCV (nazwa niepoprawna, aczkolwiek popularniejsza od prawidłowej). PVC to sztuczne tworzywo, które cechuje się bardzo wysokimi parametrami technicznymi i ma zastosowanie w produkcji takich wyrobów jak m.in. stolarka okienna, elektroizolacje, rynny czy wykładziny podłogowe.

PVC jako bazę dla desek kompozytowych wybiera zdecydowana większość producentów w Europie – właśnie z uwagi na świetne parametry. Deska tarasowa PVC jest odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Cechuje się niską nasiąkliwością, a ponadto jest wytrzymała na działanie promieni UV. Dzięki temu z biegiem lat deski nie stają się kruche a ich kolor nie blaknie.


Porównaj do 3 ofert na deski tarasowe i zaoszczędź nawet 20% na materiale!


Kolejną cechą charakterystyczną dla desek na bazie PVC jest niepalność. Najwyższej jakości deski z kompozytu uzyskują najwyższą możliwą klasyfikację ogniową, czyli B. Takie produkty nie stwarzają żadnego zagrożenia nawet w sytuacji, kiedy obok pojawi się ogień. Są także odporne na niskie temperatury.

Zaletą deski kompozytowej PVC jest również niska ścieralność. Szczotkowana powierzchnia zapewnia antypoślizgowość i zachowanie estetyki deski na wiele lat. Pod tym względem deski na bazie PVC przewyższają deski drewniane oraz z PP i HDPE. Dodatkowo nie deformują się i są ekologiczne - w 100% nadaje się do recyklingu.

PP i HDPE to drugi rodzaj desek kompozytowych, często określany jako 2 gatunek. PP oznacza polipropylen, PE polietylen, a przedrostek HD podwyższoną gęstość. Gęstość PP wynosi 0,9g/cm3, a HDPE około 0,95 g/cm3. Z kolei w przypadku PVC gęstość wynosi od 1,38 do 1,55 g/cm3. Na jakość desek kompozytowych wpływa także procentowy udział w składzie drewna. Zbyt duża jego ilość w sposób niekorzystny wpływa na wytrzymałość deski – stają się bardzie kruche i chłoną większą ilość wody.

Udział drewna w składzie markowych desek PVC nie przekracza 50%, co gwarantuje ich wytrzymałość. Z kolei w składzie desek kompozytowych 2 gatunku często znajdziemy nawet 80% udział drewna i niskiej jakości tworzywo sztuczne – pochodzące w większości przypadków z recyklingu plastikowych butelek, czy worków. Największym producentem takich desek z kompozytu są Chiny.

Cena desek z kompozytu

Cena desek kompozytowych zaczyna się już od około 20 zł za sztukę. Są to jednak kompozyty na bazie PP i PE. Wysokiej jakości deski tarasowe PVC kosztują około 150 zł za sztukę. Ceny desek często są podawane w przeliczeniu na metry kwadratowe. Najlepiej jednak sprzedawcę zapytać o cenę metra kwadratowego całego systemu. Niekiedy bowiem sprzedawcy niską cenę deski rekompensują sobie wyższymi cenami dodatkowych elementów, które jednak są niezbędne do montażu tarasu.

Wady i zalety desek kompozytowych PVC

wady i zalety

Wady i zalety desek kompozytowych PP i HDPE

wady i zalety

Pielęgnacja desek tarasowych z kompozytu

Taras z desek kompozytowych nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy przy użyciu szczotki i wody systematycznie usuwać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a szczególnie piasek i liście, które mogą spowodować pojawienie się zarysowań i plam.

Większe zabrudzenia warto usuwać za pomocą myjki ciśnieniowej. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od powierzchni (minimum 30 cm) oraz optymalnym ciśnieniu (maksymalnie 100 barów). Zabrudzenia, które są bardzo trudne do usunięcia np. tłuste plamy można usunąć papierem ściernym lub miedzianą szczotką drucianą. Czyszczenie powinno przebiegać zgodnie z kierunkiem ryfli.

PorownajOkna.pl - Patrycja Gmurowska - redaktor

Patrycja Gmurowska

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań, w tym w szczególności roszczeń za wypadek samochodowy. Jej specjalizacją jest także problematyka dot. Frankowiczów (posiadaczy kredytów indeksowanych i denominowanych do obcej waluty - głównie franka szwajcarskiego) oraz wypadków przy pracy, które są wynikiem np. naruszenia obowiązujących przepisów prawa pracy.

Średnia ocena: 3.89

Czytaj także

PorownajTarasy - Taras -

Taras - sprawdź, jaki materiał wybrać

Nie wiesz, jaki materiał wybrać na taras? Kostkę brukową, deski drewniane, płytki ceramiczne czy deski kompozytowe? Sprawdź, które z tych najbardziej popularnych obecnie rozwiązań na posadzkę wykazuje się najwyższą trwałością za rozsądną cenę i korzystaj z pięknego tarasu przez długie lata!

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajTarasy - Tarasy -

Tarasy - Drewno czy Kompozyt?

Nie wiesz, jaki materiał najlepiej sprawdza się na tarasy? Sprawdź, jakie zalety i wady mają dwa najpopularniejsze rozwiązania, czyli drewno i kompozyt!

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajTarasy - Sprawdź najlepsze deski na taras

Sprawdź najlepsze deski na taras. Porównaj ceny i dokonaj wyboru!

Chcesz, aby Twój drewniany taras służył przez długie lata? Sprawdź, który gatunek drewna egzotycznego najbardziej nadaje się na deski na taras!

Autor: Małgorzata Wodyńska
PorownajTarasy - Jakie drewno na taras wybrać

Jakie drewno na taras wybrać, by nie żałować?

Zanim zdecydujesz się na budowę tarasu drewnianego poznaj jego wady i zalety. Sprawdź, jakie drewno na taras wybrać, by cieszyć się na długo jego pięknem!

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajTarasy - Deski tarasowe kompozytowe

Deski tarasowe kompozytowe – czy za ceną idzie jakość?

Nie wiesz, na co zwrócić uwagę wybierając deski tarasowe kompozytowe? Dowiedz się czy wysoka cena produktu gwarantuje wysoką jakość!

Autor: Patrycja Gmurowska
PorownajTarasy - deska tarasowa modrzew syberyjski

Deska tarasowa modrzew syberyjski – wysoka jakość i atrakcyjna cena

Szukasz najlepszego materiału na taras? Sprawdź, jakie cechy ma deska tarasowa modrzew syberyjski i ciesz się pięknym tarasem przez lata!

Autor: Patrycja Gmurowska