porownajtarasy.pl

Blog tematyczny o budownictwie, wnętrzu, domu

Poradnik

Jak zrobić makramę? Jaki sznurek wybrać?

Jak zrobić makramę? Jaki sznurek wybrać?

Makrama, dawna sztuka wiązania sznurków, zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Ten ręczny sposób tworzenia różnego rodzaju dekoracji, biżuterii, a nawet mebli, stał się inspiracją dla wielu osób szukających kreatywnego sposobu na spędzanie wolnego czasu czy pomysłu na własnoręcznie robione prezenty. Jeżeli tez chciałbyś spróbować swoich sił w makramie, dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć swoją przygodę z tą nietypową formą rzemiosła.

Pierwsze kroki w tworzenia makramy

Makrama opiera się na wiązaniu supełków. Brzmi prosto, ale różne techniki supełkowania pozwalają tworzyć niesamowite wzory i kształty. Pierwszym krokiem w tworzeniu makramy jest zrozumienie podstawowych wiązań.

Są trzy główne supełki, które musisz opanować, aby zacząć: supełek pętlowy, supełek krzyżowy i supełek przesuwny. Te trzy wiązania to podstawa makramy i umożliwiają tworzenie najróżniejszych prac.

Bądź cierpliwy i praktykuj te supełki kiedy tylko będziesz miał na to czas – nie martw się, jeżeli na początku Ci nie wychodzą, każdy ma tak na początku swojej przygody z makramą.

Zobacz również: Jak zrobić prosty kwietnik z makramy?

Wybór odpowiedniego sznurka do makramy

Drugim, nie mniej ważnym krokiem, który musisz podjąć, zanim zaczniesz tworzyć swoje pierwsze makramy, jest wybór odpowiedniego sznurka. Jest to kluczowy aspekt, ponieważ wygląd i wytrzymałość Twojej pracy zależą w dużej mierze od jakości i typu sznurka, jaki wybierzesz. Istnieje wiele różnych rodzajów sznurków, które możesz używać, ale najpopularniejsze to sznurek bawełniany, jutowy i lnowy.

Sznurek bawełniany jest miękki i łatwo dostępny w wielu kolorach i grubościach. Jest to idealny wybór dla początkujących, ponieważ łatwo się go wiąże i nie jest zbyt twardy dla dłoni.

Sznurek jutowy jest bardziej szorstki i mniej elastyczny, ale za to bardzo wytrzymały. Jest to dobry wybór dla osób, które chcą zrobić coś na zewnątrz, jak na przykład huśtawkę ogrodową.

Sznurek lniany z kolei jest śliski i gładki, ale za to bardzo mocny. Jest to doskonały wybór dla osób, które chcą zrobić coś wyjątkowego, jak na przykład makramową koronkę.

Zastosowanie różnych technik makramy

Opanowanie technik wiązania to dopiero początek. W makramie można tworzyć nie tylko proste kształty, ale także skomplikowane wzory i symbole. Praktykuj różne techniki wiązania, zwłaszcza te, które Cię interesują.

Jeżeli chcesz zrobić coś większego, jak na przykład chustę, będziesz musiał nauczyć się łączyć różne techniki wiązania w jeden wzór. Nauczysz się to robić, badając wzory innych osób i próbując je naśladować. Praktyka czyni mistrza – im więcej będziesz wiązać, tym lepszy będziesz!

Podczas tworzenia makramy pamiętaj o podstawowym celu tej techniki – tworzeniu pięknych i unikalnych dzieł sztuki za pomocą sznurków. Ciesz się procesem twórczym i baw się dobrze!

Udostępnij

O autorze

Redakcja Porownajtarasy.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa, domu, wnętrza. W swoich artykułach dzieli się wiedzą nabytą przez lata doświadczenia.