porownajtarasy.pl

Blog tematyczny o budownictwie, wnętrzu, domu

Dom

Jak wygląda kuchnia w stylu góralskim?

Jak wygląda kuchnia w stylu góralskim?

Góralska tradycja i kultura zachwyciła już niejednego miłośnika estetyki. Wzornictwo nawiązujące do tego rodzaju tradycji zdobywa coraz większą popularność też w naszych domach. Coraz częściej możemy spotkać się z wykorzystaniem motywów góralskich w aranżacji wnętrz. Wśród licznych pomieszczeń wyróżnia się na pewno góralska kuchnia, która jest sercem każdego domu, miejscem, gdzie mieszkańcy domu spędzają dużo czasu przygotowując posiłki, spożywając je czy rozmawiając przy kubku gorącej herbaty.

Charakterystyka kuchni góralskiej

Jednym z najważniejszych elementów kuchni góralskiej jest naturalizm. Dominuje tu drewno, jako materiał nieodłącznie wpisany w górskie krajobrazy. Góralska kuchnia jest przede wszystkim funkcjonalna, więc zarówno meble, jak i wszelkie dodatki muszą łączyć w sobie praktyczność i estetykę. Właśnie dlatego ważnym elementem są tutaj meble z grubego, solidnego drewna, które służą latami, a ich szorstka powierzchnia dodaje całości niepowtarzalnego charakteru.

Zobacz również: Jak urządzić kuchnię? Poradnik dla laika

Góralska kuchnia to miejsce, które ma przede wszystkim służyć mieszkańcom, ale również zaskakiwać niebanalnym designem. Charakterystycznym elementem są tutaj również wszelkiego rodzaju ręcznie robione dodatki, ceramiczne naczynia, wełniane obrusy, czy choćby drewniane lichtarze. Każdy, nawet najmniejszy element, jest tutaj ważny i tworzy wyjątkową atmosferę miejsca.

Materiały i meble w stylu góralskim

Podstawą kuchni w stylu góralskim są meble wykonane z drewna, najlepiej od producentów lokalnych. Wybór takiego surowca to nie tylko nawiązanie do góralskiej tradycji, ale także gwarancja trwałości i solidności. Szczególnie polecane są meble z dębu, sosny czy świerku. Często są to meble rzeźbione lub przynajmniej zdobione tradycyjnymi ornamentami.

Zobacz również: Czy warto mieć kuchnię w stylu francuskim?

W góralskiej kuchni nie mogą zabraknąć również naturalne tkaniny – wełniane narzuty, bawełniane zasłony, lniane obrusy. Ważne jest natomiast, aby tkaniny te były utrzymane w naturalnych barwach – bieli, beżach, szarościach, brązach.

Elementem dopełniającym są także tradycyjne góralskie dodatki, takie jak ceramiczne naczynia, kute elementy żelazne, drewniane deski, kamienny kominek czy gliniane garnki.

„Góralska kuchnia łączy w sobie surowość i ciepło, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej przytulnych pomieszczeń w domu.”

Inspiracje i praktyczne pomysły na kuchnię góralską

Aby stworzyć kuchnię w stylu góralskim, warto zacząć od wyboru odpowiednich mebli. Mogą to być ciężkie, solidne piece, ale równie dobrze sprawdzają się też mniejsze, bardziej subtelne elementy. Ważne, aby były wykonane z drewna i nawiązywały do góralskiej estetyki.

Zachowując surowy i naturalny charakter kuchni góralskiej, warto pomyśleć o dodatkach, które wprowadzą do wnętrza trochę ciepła. Może to być ciepłe oświetlenie, dodatki z wełny, czy ciekawe tkaniny.

Interesującym pomysłem jest także zastosowanie w kuchni tradycyjnej góralskiej ceramiki. Takie naczynia, nie tylko będą praktyczne, ale także wprowadzą do wnętrza niepowtarzalny klimat.

Warto również postawić na tradycyjne kafelki – mogą one zdobić zarówno ściany, jak i podłogę. Idealnie będą się komponować z drewnianymi meblami i naturalnymi dodatkami.

Pamiętajmy, że kuchnia góralska to przede wszystkim miejsce, które ma służyć mieszkańcom, dlatego wszystkie elementy powinny być zarówno praktyczne, jak estetyczne.

Udostępnij

O autorze

Redakcja Porownajtarasy.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa, domu, wnętrza. W swoich artykułach dzieli się wiedzą nabytą przez lata doświadczenia.